Pompy ciepła

Trendy w technice grzewczej oraz w budownictwie zmierzają one w kierunku instalowania wysokowydajnych systemów grzewczych

Pompy ciepła są najbardziej efektywnymi i ekologicznymi systemami ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Niezależnie od pory roku bazują na energii słonecznej zgromadzonej w ziemi, wodach gruntowych, powietrzu atmosferycznym oraz Energii geotermalnej, które są dostępne  w nieograniczonej ilości a przede wszystkim są bezpłatnie. Te Źródła Energii nazywane są dolnymi źródłami Energii, a dzięki pompie ciepła, która wykorzystuje opisane wcześniej źródła ciepła, można ogrzewać budynek i wodę użytkową oszczędzając energię i chroniąc środowisko naturalne.

Tak więc przyszłość należy do powietrznych pomp ciepła!

Dużym plusem wykorzystania tych urządzeń jest brak negatywnego oddziaływania na jakość powietrza jak również opłacalność oraz łatwość instalacji i efektywność energetyczna. Te oraz wiele innych czynników przekonują nabywców do zakupu oraz instalacji pomp ciepła w swoich domach.

Co więcej, taki system zapewnia niebywały komfort użytkowania dzięki możliwości regulacji temperatury ogrzewania i chłodzenia, która utrzymuje się zawsze na stałym poziomie, bez żadnego wysiłku eksploratora, nie potrzebuje też do tego brudzącego paliwa.

Polska nie pozostaje w tyle!

Ilość pomp ciepła typu powietrze-woda w naszym kraju w 2017 roku wyniosła ponad 8000 sztuk. Dla porównania w 2016 roku jest to wzrost o ponad 55%. Tak więc wszystko wskazuje na to, że ten trend utrzyma się także w latach kolejnych. Szacuje się że do końca 2020 roku liczba sprzedanych tego typu urządzeń może sięgnąć nawet 25000 sztuk.

Jak więc działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym wykorzystującym energię cieplną, która potrzebuje dostarczenia do napędu sprężarki tylko niewielkiej ilości energii elektrycznej. Wszystkie elementy pompy ciepła tworzą układ zamknięty, wewnątrz którego krąży ekologiczny czynnik roboczy podlegający ciągłym przemianom z postaci ciekłej na gazową i odwrotnie powodując przepływ energii cieplnej ze źródła dolnego do górnego.

W wymienniku ciepła zwanym parownikiem czynnik roboczy w postaci mieszaniny cieczy i gazu ulega procesowi odparowania. Odbiera w ten sposób energię cieplną z dolnego źródła po czym czynnik zassany zostaje w postaci pary o niskim ciśnieniu do sprężarki, gdzie wzrasta jego temperatura i ciśnienie. Ze względu na różne zastosowanie, rozróżniamy trzy typy pomp ciepła:

Rodzaje pomp ciepła:

tego rodzaju pompy wykorzystują jako dolne źródło podziemne cieki wodne. Pompa tego rodzaju pobiera wodę z jednej studni i zrzuca do drugiej oddalonej o oko 15 metrów w kierunku cieku wodnego. Tego typu rozwiązanie, wymaga przede wszystkim dostępności cieków podwodnych o odpowiedniej wydajności.

tego rodzaju pompy wykorzystują zewnętrzne źródło energii. Takie urządzenia działają perfekcyjnie, gdy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej -5 stopni Celsjusza. Wtedy temperatura w obiegu CO jest możliwa na poziomie +35 stopni Celsjusza.

w tym rozwiązaniu do pompy ciepła jest dostarczana energia słoneczna skumulowana w ziemi. Do tego typu rozwiązań stosuje się dwa typy wymienników pionowy i poziomy. Ten pierwszy to odwiert 150m. W przypadku domów jednorodzinnych stosuje się zwykle 2 lub 3 takie odwierty. Wymiennik poziomy czyli kolektor to ułożone poziomo na głębokości ok 1,5m pętlę z rury z tworzywa sztucznego. Pompy typu solanka-woda są w tej chwili najbardziej efektownymi urządzeniami wykorzystującymi energię odnawialną.

Pompy ciepła Ełk, Pompy ciepła Augustów

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Ełku i Augustowa do skorzystania z naszej oferty. Doradzimy i wybierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązania!

Masz pytania?

NAPISZ DO NAS

Kontakt telefoniczny:

+48 666-918-888

Adres email:

biuro@iEnergia.eu

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego w celu ustalenia szczegółów spotkania: