Instalacje fotowoltaiczne

Działanie instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne (PV) dają możliwość wytwarzać na własne potrzeby energię elektryczną dzięki bezpośredniemu wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. Są one częścią instalacji fotowoltaicznej, w której znajdują się jeszcze inne komponenty, w tym układ – inwerter, który jest uznawany za serce całej instalacji. Instalacje fotowoltaiczne oferowane przez firmę iEnergia są uznawane jako kompleksowe rozwiązanie, które zawiera wszystkie niezbędne elementy do jej zabudowy.

Dobór instalacji fotowoltaicznej

Podstawowym czynnikiem doboru instalacji PV jest uwzględnienie bilansu rocznego i dziennego zużycia energii elektrycznej w danym budynku. Ilość energii elektrycznej wytwarzanej w ciągu roku nie powinna być większa niż ilość zużywanej w tym czasie Energii, gdyż efekt ekonomiczny przeznaczenia instalacji fotowoltaicznej jest  tym korzystniejszy im więcej energii będzie zużywanej w budynku na bieżąco.

Rodzaje instalacji

Rozróżniamy dwa typy instalacji fotowoltaicznych ON-GRID i OFF-GRID. Najczęściej spotykanym ze względów praktycznych i ekonomicznych są układy tzw. ON-GRID. Dzięki nim możliwe jest oddawanie nadwyżek wytwarzanej energii elektrycznej do sieci i odbieranie jej w okresach zwiększonego zapotrzebowania na zasadzie tzw. net-meteringu. Takie rozwiązania są zwykle korzystniejsze ekonomicznie niż układ typu OFF-GRID, niezależne od sieci elektroenergetycznej, w którym wymagane jest stosowanie kosztownych akumulatorów. Trzeci rodzaj instalacji – hybrydowy łączy w sobie cechy układu ON-GRID i OFF-GRID, jednak ze względów ekonomicznych jest stosowany najrzadziej.

Jak dokładnie działają instalacje fotowoltaiczne?

Instalacja polegająca na podłączeniu do sieci energetycznej w skład której wchodzą panele fotowoltaiczne, inwerter, konstrukcja mocująca oraz licznik dwukierunkowy. Działanie takiej instalacji to nic innego jak gromadzenie promieni słonecznych przez panele fotowoltaiczne dzięki którym jest produkowany prąd stały. Dzięki urządzeniu jakim jest inwerter prąd ten jest konwertowany na prąd zmienny taki sam jaki płynie w sieci energetycznej i jaki jest używany w naszych domach. Nadmiar wyprodukowanej energii jest przekazywany za pomocą licznika dwukierunkowego do sieci energetycznej. Za jego pomocą zliczany jest prąd pobrany z sieci i ten wyprodukowany. Dzięki takiemu zastosowaniu użytkownik takiej instalacji płaci jedynie za zużycie netto, które stanowi różnicę pomiędzy tymi wielkościami.

W odróżnieniu od instalacji on-grid, instalacje off-grid nie przekazują nadmiaru wyprodukowanej energii do sieci energetycznej, a przechowują go w akumulatorach, które są nieodłączną częścią instalacji autonomicznej. Taki typ systemów fotowoltaicznych używany jest przede wszystkim w rejonizacjach mieszkańców, dla których koszty podłączenia do sieci elektrycznej są zbyt duże lub ich podłączenie nie jest możliwe. Przykładami zastosowania takiej instalacji są domki letniskowe, schroniska górskie oraz pokłady statków i jachtów lub łodzi motorowych. Instalacjami należącymi do grupy off-grid są także wszelkiego rodzaju lampy solarne LED montowane przy ulicach.

Obszar działania:

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane instalacją paneli fotowoltaicznych z miast: Augustów, Ełk, Giżycko, Łomża, Mrągowo, Pisz, Ostrów Mazowiecka

Zobacz nasze realizacje

Masz pytania?

NAPISZ DO NAS

Kontakt telefoniczny:

+48 666-918-888

Adres email:

biuro@iEnergia.eu

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego w celu ustalenia szczegółów spotkania: