Czy można uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Czy można uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Fotowoltaika zyskuje na popularności w Polsce, dzięki coraz bardziej opłacalnym kosztom oraz rosnącej trosce o środowisko. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy istnieje możliwość pozyskania dofinansowania na instalację paneli słonecznych. W poniższym artykule omówimy trzy główne programy, które oferują wsparcie finansowe dla fotowoltaiki.

Co oferuje program „Mój Prąd”?

Jeden z najpopularniejszych programów dofinansowania to „Mój Prąd”, uruchomiony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Program ten skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą wykorzystać energię słoneczną do własnych potrzeb. Dofinansowanie wynosi 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 5 000 zł. Aby skorzystać z tego wsparcia, należy złożyć wniosek o dofinansowanie bezpośrednio na stronie internetowej NFOŚiGW. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem – od jego uruchomienia w 2019 roku rozdysponowano już wiele miliardów złotych.

Czym są dotacje unijne na fotowoltaikę?

Unia Europejska również oferuje dofinansowanie na rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki. W ramach programu „Czysta energia dla wszystkich” poddziałanie 4.5.2 Regionalnych Programów Operacyjnych, przedsiębiorcy oraz samorządy mają szansę na zdobycie środków finansowych na inwestycje w fotowoltaikę. Wysokość dofinansowania może wynosić nawet do 85% kosztów kwalifikowanych projektu. Wnioski o dotacje należy składać w odpowiednich urzędach marszałkowskich, a konkretne terminy zależą od regionu.

Jakie są ulgi podatkowe dla inwestorów?

Oprócz programów dofinansowania, przedsiębiorcy mogą także liczyć na ulgi podatkowe, które zachęcają do inwestowania w odnawialne źródła energii. Jednym z takich rozwiązań jest możliwość odliczenia wydatków poniesionych na instalację paneli słonecznych od podatku dochodowego. Dodatkowo osoby fizyczne korzystające z mikroinstalacji fotowoltaicznych zwolnione są z opodatkowania energią wyprodukowaną przez swój system. Te udogodnienia pozwalają na szybsze zwrócenie się inwestycji w fotowoltaikę, co przekłada się na długofalowe korzyści finansowe i ekologiczne.

About The Author

2c268eae93ab192105ee1a8270e52948?s=80&d=mm&r=g
csgroup
Masz pytania?

NAPISZ DO NAS

Kontakt telefoniczny:

+48 666-918-888

Adres email:

biuro@iEnergia.eu

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego w celu ustalenia szczegółów spotkania: