Klimatyzacja a rekuperacja – dlaczego nie należy mieszać tych pojęć?

Klimatyzacja a rekuperacja – dlaczego nie należy mieszać tych pojęć?

Klimatyzator i rekuperator to urządzenia, których zadaniem jest zapewnienie optymalnej temperatury w domu. W związku z tym często zdarza się tak, że ich nazewnictwo stosowane jest zamiennie. Jest to jednak błąd. Dzieje się tak, ponieważ sprzęty działają inaczej i przynoszą nieco inne efekty. Co należy wiedzieć na ich temat. Dlaczego nie wolno mieszać pojęcia rekuperacji i klimatyzacji?

Co trzeba wiedzieć na temat rekuperacji?

Mimo tego, że zarówno proces rekuperacji, jak i klimatyzacji ma na celu uzyskanie komfortu termicznego w pomieszczeniach, to procesy się od siebie różnią. Jeżeli chodzi o rekuperację, to wyróżnia się przede wszystkim tym, że jej podstawowym zadaniem jest dostarczenie świeżego powietrza do domu i usunięcie zużytego (które zawiera dużo dwutlenku węgla, wilgoci i innych zanieczyszczeń).

Ponadto w urządzeniu umieszczone są filtry, dzięki którym nawiewane powietrze jest oczyszczane z bakterii, pyłów czy alergenów. Oprócz tego rekuperator przyczynia się też do odzyskiwania energii cieplnej, co wpływa na oszczędność – praca systemu grzewczego jest minimalizowana.

Czym jest klimatyzacja?

Jeśli chodzi o klimatyzację, to z pewnością każdy z nas ma większą wiedzę na temat jej działania. Warto przede wszystkim podkreślić, że ten system odpowiada za obróbkę powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczeń. Chodzi tutaj o zmianę temperatury i wilgotności na bardziej komfortowe. W praktyce oznacza to, że klimatyzacja chłodzi w lecie, a zimą daje możliwość ogrzewania pomieszczeń. Podsumowując, klimatyzacja odpowiada za zmianę temperatury we wnętrzach, natomiast rekuperacja wymienia powietrze wewnątrz i na zewnątrz. Należy przez to rozumieć, że połączenie tych dwóch instalacji jest najlepszym rozwiązaniem, na które można się zdecydować.

About The Author

2c268eae93ab192105ee1a8270e52948?s=80&d=mm&r=g
csgroup
Masz pytania?

NAPISZ DO NAS

Kontakt telefoniczny:

+48 666-918-888

Adres email:

biuro@iEnergia.eu

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego w celu ustalenia szczegółów spotkania: