Czy ogrzewanie prądem jest opłacalne?

Czy ogrzewanie prądem jest opłacalne?

Ogrzewanie prądem jeszcze niedawno uznawane było za całkowicie nieopłacalne, ale wszystko zmieniło się wraz z rozwojem technologii OZE. Obecnie prąd do zasilania pieca elektrycznego może pochodzić z własnej elektrowni, czyli z instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu dom ogrzejemy praktycznie bez żadnych kosztów. Montaż pieca na prąd i paneli PV nie wiąże się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi, a poniesione wydatki szybko się zwracają dzięki taniej eksploatacji.

Rosnąca popularność ogrzewania elektrycznego jest pochodną rosnących cen energii i zawirowań na rynku, związanych z mniejszą dostępnością do paliw kopalnianych. Obecnie zmniejsza się cena prądu w stosunku do innych nośników energii, dlatego jest to jedno z korzystniejszych systemów grzewczych. Poza tym decydując się na ogrzewanie elektryczne, nie przyczyniamy się do dewastacji środowiska naturalnego, ponieważ piec nie emituje szkodliwych związków do atmosfery, które są przyczyną smogu w okresie zimowym. Co prawda energia elektryczna powstaje w elektrowniach opalanych węglem, ale można się od nich uniezależnić, inwestując w fotowoltaikę.

Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne czy konwekcyjne?

Systemy ogrzewania prądem w Giżycku wykonujemy w dwóch wariantach — akumulacyjnym i konwekcyjnym. Ogrzewanie konwekcyjne to takie, które zmienia energię elektryczną na cieplną w drodze naturalnej konwekcji. W systemie akumulacji ciepło jest wytwarzane w czasie obowiązywania taryfy nocnej, a następnie magazynowane i oddawane w ciągu dnia.

Piece na prąd współpracują zarówno z grzejnikami, jak i z ogrzewaniem podłogowym. Maty grzewcze pod panele dają dużą powierzchnię grzania, ale do uzyskania odpowiedniej temperatury potrzebny jest nieco dłuższy czas niż w przypadku grzejników. Niemniej ogrzewanie podłogowe akumuluje ciepło i długo je oddaje. Grzejniki z kolei szybko się nagrzewają i równie szybko tracą temperaturę. Moc i ilość grzejników zawsze musi być dobrana do wielkości pomieszczenia i temperatury, jaką chcemy uzyskać.

About The Author

2c268eae93ab192105ee1a8270e52948?s=80&d=mm&r=g
csgroup
Masz pytania?

NAPISZ DO NAS

Kontakt telefoniczny:

+48 666-918-888

Adres email:

biuro@iEnergia.eu

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego w celu ustalenia szczegółów spotkania: