Jak dobrać moc fotowoltaiki do indywidualnych potrzeb?

Jak dobrać moc fotowoltaiki do indywidualnych potrzeb?

Jednym z podstawowych pytań, jakie zadają sobie potencjalni inwestorzy w fotowoltaikę, jest to, ile paneli powinni kupić — jakiej wielkości instalacja będzie odpowiadać ich potrzebom?

Analiza rachunków

Czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wielkość rachunków za prąd. Polecamy zebrać i zsumować otrzymywane rocznie faktury. Ilość kWh, które zużywamy w ciągu roku, powinna być co najmniej równa nominalnej mocy instalacji, którą zamontujemy. Dzielimy potem tę liczbę przez moc panela, który planujemy zamontować i otrzymujemy liczbę potrzebnych modułów.

Wiele osób decyduje się na zakup instalacji większej niż tylko na styk pokrywającej potrzeby. Wynika to z kilku powodów:

  • Braku możliwości zużywania całości prądu na bieżąco — w nocy odkupujemy prąd, używając środków z depozytu prosumenta. Z naszego doświadczenia w montowaniu fotowoltaiki w Giżycku, wiemy, że średnio prosumenci autokonsumują tylko 30% energii, resztę odsprzedają i potem odkupują.
  • Różnicy w cenie sprzedawanego i kupowanego KWh od dostawcy energii.
  • Okresowych zmian w cenie energii — latem prąd jest tańszy niż zimą.

Dlatego polecamy montaż instalacji o 10 do 30% większej, niż wynikałoby z naszych potrzeb. Z kolei osoby, które chcą jak najwięcej zarobić na fotowoltaice, powinny patrzeć tylko i wyłącznie na inne ograniczenia.

Ograniczenia inwestycji

Przy doborze rozmiaru instalacji należy brać pod uwagę ograniczenia. Wielkość dachu, wolnego miejsca na działce może sprawić, że zdecydujemy się na panele droższe, ale o większej mocy i zajmujące mniej przestrzeni. Warto też mieć na uwadze dotacje i warunki, które inwestycja musi spełniać, aby otrzymać środki.

Na koniec musimy zaznaczyć, że ten artykuł jest uogólnieniem, które pozwala tylko oszacować rząd wielkości instalacji pV. Polecamy kontakt z ienergia — tworzymy instalacje idealnie dobrane do potrzeb naszych klientów.

About The Author

2c268eae93ab192105ee1a8270e52948?s=80&d=mm&r=g
csgroup
Masz pytania?

NAPISZ DO NAS

Kontakt telefoniczny:

+48 666-918-888

Adres email:

biuro@iEnergia.eu

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego w celu ustalenia szczegółów spotkania: