Jak zbudowany jest panel fotowoltaiczny?

Jak zbudowany jest panel fotowoltaiczny?

Każdy panel fotowoltaiczny od frontu zbudowany jest ze szkła hartowanego, które dobrze przepuszcza światło i jednocześnie stanowi ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tylna strona powlekana jest folią elektroizolacyjną – wyjątek stanowią panele typu glass-glass, które obustronnie zbudowane są ze szkła.

Panele fotowoltaiczne dzielą się na polikrystaliczne i monokrystaliczne. Obecnie ze względu na większą sprawność częściej wybierane są panele monokrystaliczne. Takie moduły z mniejszej powierzchni pozyskują większą ilość energii, a więc mniej paneli jest potrzebne do pokrycia zapotrzebowania na energię w budynku. Co więcej, moduły monokrystaliczne zachowują efektywność produkcji znacznie dłużej niż polikrystaliczne.

Czym są ogniwa fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw, które przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Każde ogniwo składa się z dwóch warstw. Górna część jest dość cienka i znajduje się na niej elektroda ujemna oraz powłoka antyrefleksyjna. Na spodzie z kolei umieszczona jest grubsza warstwa półprzewodnika oraz elektroda dodatnia. Ogniwa zalane są specjalną folią, dzięki której budowa paneli jest hermetyczna. Poszczególne fotoogniwa połączone są ze sobą szeregowo lub równolegle.

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że światło słoneczne padając na ogniwa fotowoltaiczne, inicjuje reakcję chemiczną, której wynikiem jest wytworzenie prądu stałego konwertowanego na prąd zmienny w inwerterze. Promienie słoneczne to strumień fotonów będący nośnikiem energii. Fotony w zderzeniu z elektronami znajdującymi się w ogniwach przekazują swoją energię. Zjawisko fotowoltaiczne polega na przenoszeniu elektronów na skutek oddziaływania fotonów do wyższych poziomów energetycznych, co skutkuje wytworzeniem się siły elektromotorycznej.

About The Author

2c268eae93ab192105ee1a8270e52948?s=80&d=mm&r=g
csgroup
Masz pytania?

NAPISZ DO NAS

Kontakt telefoniczny:

+48 666-918-888

Adres email:

biuro@iEnergia.eu

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego w celu ustalenia szczegółów spotkania: