Czy fotowoltaika zdaje egzamin w polskich warunkach klimatycznych?

Czy fotowoltaika zdaje egzamin w polskich warunkach klimatycznych?

Niektórzy z naszych klientów wahają się przed zainwestowaniem w fotowoltaikę, nie będąc pewnymi czy dobrze sprawdzają się one w polskim klimacie. Dlatego poniżej opisaliśmy, jak panele fotowoltaiczne radzą sobie w niesprzyjających warunkach klimatycznych, które czasem wywołują obawy inwestorów.

Pochmurne dni

Jak panele sprawują się w częste w polskim klimacie pochmurne dni? Lepiej niż większość osób przypuszcza. Dla paneli nie ma dużego znaczenia czy światło jest rozproszone przez chmury, czy nie. Pochmurne dni oznaczają spadek wydajności, jednak nie jest on znaczny. Dopiero bardzo ciemne chmury burzowe blokują dużo światła, ale występują one dosyć rzadko.

Wydajność a temperatura

Jest jeden czynnik, który zdecydowanie podnosi wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce, w szczególności w porównaniu do cieplejszych i słoneczniejszych stref klimatycznych, w których pozornie powinny się one sprawować lepiej. Im niższa temperatura, tym półprzewodniki lepiej przewodzą prąd, a co za tym idzie tym lepiej pracują panele PV, zbudowane z półprzewodzącego krzemu. Najoptymalniejszymi warunkami do pracy panela są temperatury bliskie zeru połączone z jak największym nasłonecznieniem. Dzięki temu ogólna roczna produkcja na przykład z paneli fotowoltaicznych w województwie warmińsko-mazurskim często jest wyższa niż np. w strefie równikowej, ponieważ długie letnie dni balansują krótkie dni zimowe, a średnio niższe temperatury podnoszą wydajność całych instalacji. Z tego samego powodu produkcja energii w maju jest często nieco wyższa niż w lipcu, ponieważ dni tej samej długości są chłodniejsze.

Śnieg

Co stanie sie kiedy panele PV pokryje śnieg? Ponieważ panel jest głównie zbudowany z półprzewodnika, przez który przepływa prąd, na skutek naturalnych oporów część tej energii zamienia się w ciepło (podobnie do np. nagrzewających się komputerów). Ta niewielka ilość ciepła wystarcza, aby stopić płatki śniegu padające na panel. Nawet po intensywnej śnieżycy, gdy na panelu zgromadzi się kilka cm śniegu, warstwa dotykająca szkła stopi się i cała deska śnieżna po prostu ześlizgnie się z instalacji.

About The Author

2c268eae93ab192105ee1a8270e52948?s=80&d=mm&r=g
csgroup
Masz pytania?

NAPISZ DO NAS

Kontakt telefoniczny:

+48 666-918-888

Adres email:

biuro@iEnergia.eu

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego w celu ustalenia szczegółów spotkania: