Panele fotowoltaiczne a solary. Na czym polega różnica?

Panele fotowoltaiczne a solary. Na czym polega różnica?

Wiele osób, które wcześniej nie maiły nic wspólnego z panelami słonecznymi, często myli ze sobą panele solarne i fotowoltaiczne. Dlatego poniżej zamieszczamy której opis różnic.

To samo źródło, różny efekt

Oba rodzaje paneli pozyskują energie ze słońca. Różnią się jednak tym, co z niej uzyskują. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd elektryczny, a solary ciepło. Mimo że oba urządzenia są montowane na dachach naszych domów i są na pierwszy rzut oka podobne, ich sposób działania gruntownie różni się od siebie. 

Jak działa solar?

Panele solarne są mającymi kilkanaście cm grubości skrzynkami wykorzystującymi promieniowanie słoneczne jako źródło ciepła. Wewnątrz panelu znajdują się rurki, przez które przepływa ogrzewana ciecz. Od frontu panel ma przezroczystą szybę, a jego całe wnętrze jest zbudowane tak, aby nagrzewać się szybko i nie tracić ciepła. Wszystkie elementy są pomalowane na lub wykonane z czarnych materiałów, aby jak najmocniej się nagrzewać. Ogrzewana ciecz, zazwyczaj woda lub glikol jest odprowadzany do chłodnicy wewnątrz budynku, gdzie oddaje ciepło. Zazwyczaj solary są wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej lub wspomagania systemu CO. Czasem solary mają formę poziomego, walcowatego zbiornika, od którego pod kątem odchodzi szpaler szklanych rurek.

Jak działa panel fotowoltaiczny?

Panel fotowoltaiczny jest cieńszy i lżejszy od solara. Składa się z aluminiowej ramy, w której za szybą są umieszczone ogniwa fotowoltaiczne. Ogniwa składają się z dwóch warstw półprzewodzącego krzemu, rozdzielonego złączem p-n. Na skutek padania światła, elektrony z jednej warstwy półprzewodnika są wybijane do drugiej, a złącze p-n uniemożliwia ich powrót na miejsce. Wytwarza to różnicę potencjałów, czyli napięcie elektryczne. Panel jest podłączony kablami do inwertera, który zamienia produkowany prąd stały na prąd zmienny. Istnieją panele polikrystaliczne i monokrystaliczne. Można je łatwo odróżnić po wyglądzie — panel fotowoltaiczny monokrystaliczny składa się z ośmiokątnych, czarnych plastrów krzemu, podczas gdy polikrystaliczny z granatowych prostokątów.

Nasza firma zajmuje się montażem paneli fotowoltaicznych. Serdecznie zapraszamy do kontaktu, montujemy panele na ternie całej Polski i gwarantujemy najwyższa jakość wykonania instalacji.

About The Author

2c268eae93ab192105ee1a8270e52948?s=80&d=mm&r=g
csgroup
Masz pytania?

NAPISZ DO NAS

Kontakt telefoniczny:

+48 666-918-888

Adres email:

biuro@iEnergia.eu

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego w celu ustalenia szczegółów spotkania: