Jak zbudowane są panele słoneczne?

Jak zbudowane są panele słoneczne?

Inwestycja w odnawialne źródła energii to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Jedną z popularniejszych instalacji, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które mają dom jednorodzinny, są bez wątpienia panele fotowoltaiczne. Często zdarza się tak, że osoby, które rozważają ich montaż, zastanawiają się nad ich budową i działaniem, ponieważ chcą lepiej zrozumieć, dlaczego dzięki fotowoltaice mogą korzystać z niemal darmowej energii ze słońca. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie omówimy tę kwestię.

Z czego są zbudowane ogniwa fotowoltaiczne?

Osobom, które odwiedzają naszą firmę, ponieważ interesują się instalacjami fotowoltaicznymi w Ełku, często na pierwszy rzut oka wydaje się, że konstrukcja paneli jest jednolita. W rzeczywistości jednak, aby należycie spełniały swoją funkcję, muszą być wyposażone w odpowiednie pierwiastki, które mają właściwości półprzewodników. Głównym budulcem ogniwa jest płytka krzemowa, która ma na powierzchni elektrody. Część z nich pełni funkcje zbierające, a inne przenoszące.

Oprócz tego należy też wspomnieć o dwóch warstwach krzemu. Na wierzchu znajduje się krzem typu „n”, czyli ujemna, a pod spodem warstwa typu „p”, czyli dodatnia. Krzem jest najczęściej wybieranym pierwiastkiem do tworzenia ogniw fotowoltaicznych z uwagi na to, że zapewnia maksymalną wydajność efekt, co przekłada się na efektywność ogniw. Oprócz tego wyróżnia się też trwałością, co sprawia, że decyzja o montażu fotowoltaiki jest inwestycją na wiele lat.

Co warto wiedzieć na temat działania paneli fotowoltaicznych?

Budowa paneli fotowoltaicznych sprawia, że instalacja jest efektywna i wydajna. Nie każdy jednak wie, na czym polega zasada jej działania. Otóż ich praca rozpoczyna się w momencie odbierania promieniowania słonecznego, czyli strumienia fotonów, które zderzają się z elektrodami. Wówczas energia jest pochłaniana przez elektron, a następnie przenoszona do pasma przewodnictwa. Później dochodzi do zmian właściwości elektrycznych materiału, a w efekcie otrzymywany jest prąd stały, który w dalszej kolejności jest konwertowany do prądu zmiennego. Energia w takiej formie może być wykorzystywana do zasilania urządzeń.

About The Author

2c268eae93ab192105ee1a8270e52948?s=80&d=mm&r=g
csgroup
Masz pytania?

NAPISZ DO NAS

Kontakt telefoniczny:

+48 666-918-888

Adres email:

biuro@iEnergia.eu

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego w celu ustalenia szczegółów spotkania: