Czym jest rekuperacja?

Czym jest rekuperacja?

Powietrze, którym oddychamy, ma wpływ na nasze samopoczucie, komfort oraz, przede wszystkim, zdrowie. W związku z tym warto zadbać, aby do płuc każdej osoby przebywającej w domu trafiało wyłącznie oczyszczone powietrze o odpowiedniej wilgotności. Zapewnić to może zjawisko rekuperacji, czyli wentylacja, która dodatkowo pozwala również na odzysk ciepła. Na czym ono polega?

Rekuperacja — co to jest?

Rekuperacja jest systemem, który zajmuje się wymianą powietrza w pomieszczeniach. Dzięki niemu wilgotne powietrze z dużą zawartością dwutlenku węgla jest zabierane i oddawane na zewnątrz, a w jego miejsce trafia nowe powietrze, pozbawione kurzu oraz innych, większych zanieczyszczeń. Warto także zaznaczyć, że rekuperacja jest procesem oszczędnym, ponieważ pozwala na odzyskanie części zgromadzonego już ciepła. Podstawą działania tego systemu w domu jest montaż urządzenia, jakim jest rekuperator, który stanowi główny element odpowiadającym za wentylację mechaniczną.

Dzięki temu, że urządzenie jest wyposażone w odrębne kanały, brudne powietrze nie spotyka się ze świeżym, a jedynie oddaje mu swoje ciepło. Przez kratki umieszczone w pomieszczeniach w domu, świeże powietrze rozprowadzane jest po wszystkich jego częściach. Rekuperacja to zjawisko, które ze względu na swoje liczne zalety zyskało sympatię architektów, a także inwestorów, dla których nowoczesna wentylacja mechaniczna jest znacznie lepszym wyborem niż inne, wcześniej stosowane rozwiązania.

Jakie zalety ma rekuperacja? Rosnąca liczba zwolenników opisywanego rozwiązania jest bez wątpienia związana z licznymi zaletami rekuperacji. Przede wszystkim, proces ten pozwala na zaoszczędzenie na ogrzewaniu domu aż 50% kosztów. Co więcej, tak jak zostało wspomniane, oczyszczone powietrze wpływa również pozytywnie na zdrowie domowników, szczególnie jeśli wśród nich są alergicy. Dzięki zamontowaniu rekuperatora w domu nie będzie powietrza zanieczyszczonego spalinami czy dymem tytoniowym, a to wpłynie także na komfort osób przebywających w danych pomieszczeniach.

About The Author

2c268eae93ab192105ee1a8270e52948?s=80&d=mm&r=g
csgroup
Masz pytania?

NAPISZ DO NAS

Kontakt telefoniczny:

+48 666-918-888

Adres email:

biuro@iEnergia.eu

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego w celu ustalenia szczegółów spotkania: