Na jakiej zasadzie działają pompy ciepła?

Na jakiej zasadzie działają pompy ciepła?

Wiele osób szukając stosunkowo niedrogiego sposobu ogrzewania domu oraz wody użytkowej decyduje się na instalację pompy ciepła. To rozwiązanie jest korzystniejsze niż inwestycja w gaz, węgiel czy olej opałowy. Zwolennikami tego sposobu ogrzewania są również osoby wybierające ekologiczne warianty, ponieważ pompy wykorzystują nawet 75% odnawialnych źródeł energii. Jak działają tego typu urządzenia? Co warto o nich wiedzieć?

Mechanizm działania pompy ciepła

To, w jaki sposób działa pompa ciepła można porównać do mechanizmu lodówki — ta usuwa ciepło z wewnątrz i oddaje je na zewnątrz, z kolei pompa usuwa ciepło pochodzące z zewnątrz, a następnie przekazuje energię do środka budynku. Jak jest to możliwe? W systemie źródła ciepła pompy znajduje się ciecz, która krążąc, absorbuje ciepło z otoczenia. W zależności od typu urządzenia, ciepło zostaje pobierane z wód gruntowych, gruntu albo zassane z powietrza. W taki sposób pobrane ciepło zostaje przekazane do wody lub powietrza, krążącego w instalacji grzewczej, dzięki której mogą zostać ogrzane nie tylko pomieszczenia w domu, lecz także woda użytkowa. Należy zauważyć, że pompa nie wytwarza sama ciepła, a jedynie przekazuje je z jednego źródła do drugiego. Proces ten jest powtarzany nieustannie.

Aby możliwe było przekazanie ciepła, pompa musi być zasilana energią elektryczną. Trzeba jednak dodać, że urządzenie nie potrzebuje jej dużo, ponieważ prąd jest potrzebny wyłącznie do działania sprężarki. Pompa nierzadko pobiera energię ze słońca, ponieważ może ona tworzyć spójną instalację z fotowoltaiką. Decydując się na montaż pompy ciepła poza postawieniem na określony typ pobierania ciepła, dobrze też wybrać odpowiednią moc grzewczą urządzenia. Powinna być ona zbliżona do zapotrzebowania budynku na ciepło. Dzięki temu można znacznie przedłużyć żywotność pompy, a także w pełni wykorzystać jej możliwości i cieszyć się odpowiednią temperaturą w pomieszczeniu.

About The Author

2c268eae93ab192105ee1a8270e52948?s=80&d=mm&r=g
csgroup
Masz pytania?

NAPISZ DO NAS

Kontakt telefoniczny:

+48 666-918-888

Adres email:

biuro@iEnergia.eu

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego w celu ustalenia szczegółów spotkania: