W jakim miejscu najlepiej zlokalizować instalację fotowoltaiczną?

W jakim miejscu najlepiej zlokalizować instalację fotowoltaiczną?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Wzrastająca świadomość ekologiczna, ale i wysokie opłaty za prąd sprawiają, że wielu z nas myśli o wytwarzaniu energii we własnym zakresie. Fotowoltaika, czyli system czerpania energii ze słońca pozwala nie tylko na wytwarzanie energii wykorzystywanej na bieżąco, ale umożliwia także jej magazynowanie i wykorzystanie w późniejszym czasie np. w okresie zimowym, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze niż latem. Aby panele fotowoltaiczne zapewniały maksymalną wydajność, muszą być jednak odpowiednio zainstalowane. O tym, w jaki sposób i gdzie najlepiej je zamontować przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Gdzie montuje się panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne można instalować na trzy sposoby. Pierwszym z nich, cieszącym się największym powodzeniem jest montaż instalacji na dachach budynków. Lokalizacja fotowoltaiki na dachu zwykle umożliwia swobodny dostęp do promieni słonecznych bez obaw o to, że na panele będzie padał cień np. z sąsiednich budynków czy drzew. Ponadto montaż instalacji na dachu nie ogranicza miejsca na działce. Przed instalacją jednak należy dokładnie zaobserwować, jak wygląda dostęp do słońca na dachu w zależności od pory dnia. Mianowicie niekiedy może się okazać, że absorpcję promieni ogranicza cień z komina czy innych elementów konstrukcji dachu. Przy czym warto też pamiętać, by montować panele fotowoltaiczne z dala od drzew, ponieważ spadające liście mogłyby ograniczać dopływ światła do paneli.

Panele fotowoltaiczne zwykle instaluje się na dachach od strony południowej. W ten sposób zapewnia się instalacji najdłuższy dostęp do słońca w ciągu dnia. Poza tym ważne jest to, by instalować panele pod odpowiednim kątem nachylenia, który pozwala na maksymalną absorpcję promieni. Producenci systemu zalecają, by kąt nachylenia wynosił od 30 do 45 stopni. Jeśli jest mniejszy, wydajność systemu może być niższa, ale nie powoduje tak dużego obniżenia wytwarzanej mocy, z kolei, jeśli jest większy (powyżej 60 stopni), trzeba liczyć się ze znacznym spadkiem wyprodukowanej energii. W przypadku, gdy montaż paneli na dachu jest niemożliwy, alternatywnym rozwiązaniem jest zamontowanie instalacji na południowej stronie elewacji budynku również pod kątem nie większym niż 60 stopni.

Ostatnim sposobem na instalację paneli fotowoltaicznych jest ich montaż na gruncie. Moduły wówczas montuje się w układzie poziomym lub poziomo-pionowym skierowanym na południe. Ten sposób montażu jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które mają duże działki, a jednocześnie też nie mają możliwości, by zamontować instalację na dachu domu lub zabudowań gospodarczych. Umieszczenie paneli fotowoltaicznych na gruncie wiąże się jednak ze znacznie większym ryzykiem zacienienia instalacji. Często trzeba mieć na uwadze fakt, iż plany inwestycyjne dotyczące sąsiadujących działek mogą się zmieniać i nie da się przewidzieć, czy za kilka lat obok zamontowanej instalacji nie zostanie wzniesiony budynek, który ograniczy jej dostęp do słońca.

About The Author

2c268eae93ab192105ee1a8270e52948?s=80&d=mm&r=g
csgroup
Masz pytania?

NAPISZ DO NAS

Kontakt telefoniczny:

+48 666-918-888

Adres email:

biuro@iEnergia.eu

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego w celu ustalenia szczegółów spotkania: