Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? 

Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? 

Instalacja fotowoltaiczna to nie jest mały wydatek – jednorazowy koszt tej inwestycji potrafi być naprawdę duży, wynosząc spokojnie kilka tysięcy złotych. Nietrudno więc zrozumieć wątpliwości wielu osób wobec opłacalności tego przedsięwzięcia. Na szczęście zazwyczaj można je stosunkowo łatwo rozwiać. Choć instalacje potrafią różnić się wydajnością w zależności od wielkości oraz miejsca,  w znaczącej większości przypadkow fotowoltaika się opłaca. Istnieje jednak kilka wyjątków, które warto wymienić.

Fotowoltaika raczej nie jest dla ciebie, jeśli:

  • zużywasz bardzo mało prądu 
  • planujesz wkrótce wyprowadzkę 
  • nie masz odpowiednich warunków

Dwa pierwsze punkty nie wymagają szczegółowych wyjaśnień. Panele słoneczne to inwestycja, która zwraca się z czasem, by potem zacząć zarabiać – nie zdąży tego zrobić w razie wyprowadzki, a wyjątkowo niskie zużycie prądu wydłuży ten okres. Inną sprawą są odpowiednie warunki. Fotowoltaika wymaga ekspozycji na słońce. Choć nieco cienia da się zrekompensować odpowiednią technologią, całkowite zakrycie paneli sprawi, że nie będą efektywne. Trzeba się więc upewnić, że można spełnić ten warunek

Po jakim czasie zwraca się instalacja fotowoltaiczna?

Jest kilka powodów, które sprawiają, że instalacje fotowoltaiczne są bardzo opłacalne. Pierwszym z nich jest możliwość uzyskania dotacji na ich zainstalowanie – dzięki temu koszt może okazać się znacznie mniejszy. Kolejnym jest fakt, że gdy już się zwrócą, zapewniają praktycznie darmowy prąd, niezależny od zmian w cenie energii lub przerw w jej dostawie. Mogą go nawet magazynować, co pozwala wykorzystać nadwyżki prądu wyprodukowanego latem do zasilenia domu zimą, gdy dni są krótsze. Jednak jak długo trzeba czekać na moment, w którym instalacja zacznie przynosić czysty zysk?

To jest zależne od wielu czynników. Najważniejszym jest wydajność: zależnie od regionu i ułożenia paneli może się ona dość mocno różnić. Kolejnym jest oczywiście koszt tego przedsięwzięcia, który również może być wyższy lub niższy, zależnie od producenta, wielkości urządzenia oraz uzyskanych dotacji. Przeciętnie inwestycja w fotowoltaikę zwraca się w przeciągu czterech, pięciu lat. Z wymienionych wyżej powodów jest to jednak jedynie orientacyjna liczba i nie powinno się brać jej za pewnik.

About The Author

2c268eae93ab192105ee1a8270e52948?s=80&d=mm&r=g
csgroup
Masz pytania?

NAPISZ DO NAS

Kontakt telefoniczny:

+48 666-918-888

Adres email:

biuro@iEnergia.eu

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego w celu ustalenia szczegółów spotkania: